گیربکس (جعبه دنده)

گیربکس ماشینی است که برای انتقال توان مکانیکی از یک منبع تولید توان به یک مصرف کننده و همچنین برآورده ساختن گشتاور و سرعت دورانی مورد نیاز مصرف کننده به کار می‌رود.
گیربکس (جعبه دنده) در واقع یک واسطه منبع توان و مصرف کننده توان می باشد که بین منبع توان و مصرف کننده توان یک انعطاف پذیری برقرار می کند

گشتاور چیست؟

نیرویی که قطعه‌ای را حول محوری می گرداند در آن قطعه تولید گشتاور می‌شود با توجه به اینکه مقدار کار از حاصلضرب مقدار نیرو در تغییر مکان به دست می آید لذا گشتاور و کار می توانند واحد مشترکN.m داشته باشد ولی بایستی توجه داشت که مقدار آنها در یک قطعه گردنده مساوی نمی باشد.

نیروی محرکه

نیرو عاملی است که باعث حرکت ، تغییر حرکت یا تغییر فرم در اجسام می گردد. اجسام مختلف و قطعات ماشین آلات ممکن است در آن واحد تحت تاثیر نیروهای مختلفی قرار گیرند که مقدار امتداد جهت و نقطه اثر آنها با هم متفاوت باشد . در این گونه موارد از ترکیب آنها نیروی معادلی بدست می آورند که به تنهایی می تواند اثر همه نیرو ها را داشته باشد این نیرو را نیروی بر آیند می نامند.

کار

هرگاه نقطه اثر نیرویی تغییر مکان پیدا کند کار انجام شده است بنابراین برای انجام کار نیاز به دو عامل نیرو F و تغییر مکان S می باشد.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *